محبت واقعی ؛ تولد دهمین سال آزادمردی مسافر آقای قاسم
جمعه 7 اردیبهشت 1397ساعت08:01 ب.ظ|نوشته ‌شده به دست همسفر ام البنین | ( نظرات )

جلسه ششم  از دور سی چهارم  سری کارگاه‌های آموزشی عمومی  کنگره 60 نمایندگی سمنان روزهای پنج شنبه  با استادی دیده‌بان محترم مسافر آقای محمد  و نگهبانی مسافر آقای علی و دبیری موقت مسافر  آقای مهدی با دستور جلسه " در کنگره 60 چگونه قدردانی می کنیم؟  " در تاریخ 97/02/06 رأس ساعت 17:00 آغاز به کار نمود.

من چطور و چگونه قدردان باشم به هوشیاری و بیداری من و به آموخته‌ها و آموزه‌های من بستگی دارد. که چقدر من آموختم.


در ادامه نیز مراسم تولد دهمین سال آزاد مردی کمک راهنما محترم ؛ مسافر  آقای قاسم را با شکوه فراوان در کنار هم جشن گرفتیم.
خلاصه سخنان استاد :

سلام دوستان محمدصادق هستم یک مسافر.

خدا رو شکر که این لیاقت را پیدا کردم که امروز در شعبه سمنان، در جایگاه استادی باشم. به تک‌تک اعضای نمایندگی سمنان خدا قوت میگویم و برایتان آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم که موفق و سربلند باشید. دستور جلسه امروز، من برای کنگره 60 چه‌کاری توانسته‌ام انجام دهم، است و دیروز هم جناب مهندس درباره‌ی این موضوع صحبت کردند و برداشت من از این دستور جلسه این است که من اگر هر کاری را برای کنگره انجام دهم برای خودم کرده‌ام.وقتی‌که من یک عضو از کنگره 60 هستم و یک شماره کارت عضویت دارم و یک جایگاهی در کنگره‌دارم، حالا یکی سفر اول، یکی سفر دوم، یکی راهنما و... که هرکدام از ما در کنگره یک جایگاهی داریم و کنگره 60 را این اعضا تشکیل می‌دهند، کنگره 60 را یک نفر تشکیل نمی‌دهد که مهندس نیز بارها و بارها این مطلب را گفته‌اند که کنگره 60 یعنی یک گروهی که تا الآن جمعیت آن به پنجاه و خورده‌ای هزار نفر رسیده است که 54 شعبه در کل کشور دارد همانند نمایندگی سمنان، نمایندگی مشهد، نمایندگی تبریز و... .

وقتی در دستور جلسه می‌گوید که من برای کنگره 60 چه کرده‌ام، بحث فقط خود کنگره نیست و منظور کلی این است که من برای دیگر اعضای کنگره چه خدمتی را کرده‌ام و من برای کسانی که در آینده به کنگره 60 می‌خواهند بیایند چه‌کاری انجام داده‌ام؟ من اگر امروز یاد بگیرم قدردانی را، می‌توانم مفهوم این دستور جلسه را بفهمم. برای مثال، در زمان مصرفم که دلار 300 تومان بود، من روزانه 7000 تومان را خرج مصرف 2.5 گرم هروئین می‌کردم و فکر می‌کنم حدوداً روزی 100 هزار تومان الآن، می‌شود و این بعد مالی از اعتیاد است، حالا مهم‌تر از این جایگاه اجتماعی که من در زمان مصرفم داشتم، است که پدرم من را به داخل مغازه خود راه نمی‌داد، اکنون همان مغازه کامل در اختیار من است .

 من خرج زندگی خود را در حال حاضر از همان مغازه‌ای که پدرم در زمان مصرف، من را راه نمی‌داد، مهیا می‌شود یا اگر به خانه اقوام می‌رفتم، فامیل‌هایم کیف‌هایشان را به خاطر من مخفی می‌کردند. در داخل خانه‌ی خودمان هم خانواده روغن و برنج را مخفی می‌کردند که من نبرم آن‌ها را بفروشم، این وجهه اجتماعی من در خانه، اقوام و اجتماع بود. حالا کنگره چه چیزی به من داد و من چه‌کاری در قبال این چیزهایی که به من داد، توانستم برایش انجام دهم؟ خود من تنها کاری که انجام دادم این بود که گفتم من می‌مانم تا این بسته‌ی گران‌بها را به کسانی که تازه می‌آیند، تحویل دهم، همان‌طور که کسانی بودند که ماندند و این بسته را به ما تقدیم کردند.

خیلی‌ها در کنگره رها شدند و رفتند و خیلی‌ها هم در کنگره ماندند. من دو سال و نیم در شعبه سمنان ایجنت بودم و می‌بینم کسانی را که از آن موقع که من در این شعبه بوده‌ام، حضور داشتند و در آینده هم حضور خواهند داشت، بچه‌هایی که در آن موقع سفر اولی بودند و در حال حاضر به جایگاه‌های بالاتری رسیده‌اند. پس این موضوع خیلی مهم است که بدانیم که در کجاها بودیم و الآن در کجا هستیم و چقدر قدردانی کردیم از کسانی که ما را به این جایگاه رساندند. اگر در کنگره قدردان باشیم از کسانی که ما را به این جایگاه رساندند مطمئن باشید که بعدها کسانی، از ما نیز قدرشناسی خواهند کرد، اگر در اتوبوس شما بلند شدی از صندلی که پیرمردی جایتان بنشیند، مطمئناً در آینده که پیر شدید برایتان بلند می‌شوند که شما بنشینید و این‌یک قانون است و فرار هم از آن نمی‌توانید بکنید. درباره دستور جلسه بیش از این سخن نمی‌گویم.

می‌رسیم به دومین بخش از این جلسه که تولد دهمین سال آقای قاسم حافظی هست که من در سفر اول راهنمای او نبودم و زمانی که من در این شعبه ایجنت بودم، من را به‌عنوان راهنما انتخاب کردند و امروز بسیار خوشحالم که در خدمت قاسم عزیز هستم و جا دارد که تشکر کنم از آقای محمود هنر بخش عزیز به‌عنوان راهنمای قبلی قاسم که برای او بسیار زحمت کشیدند و امیدوارم که در هرجایی که هست خوش و خرم باشد. در مورد قاسم عزیز چیزی که من در این چند سال دیدم این است که او شخص بسیار بامحبتی است و زمانی که کسی را از صمیم قلب دوست داشته باشد محبتش به او بسیار خالصانه است و دورویی و شیشه خورده در محبت قاسم وجود ندارد. او شاید یک نفر را این‌قدر دوست داشته باشد که خود شخص از دوست داشتن او، خسته شود. او خدمت گذار فعال در کنگره 60 است که نتایج و ردپاهای زیادی در کنگره دارد و از افراد قدیمی در اینجاست.این روز زیبا را به خود او و خانواده محترمشان تبریک میگویم. به راهنمای همگی ما، جناب مهندس و سرکار خانم آنی تبریک میگویم و امیدوارم که قاسم عزیز و خانواده ایشان، از این به بعد خوش‌تر و خرم‌تر در کنار هم زندگی کنید. از این‌که به صحبت‌های من گوش دادید از همگی شما ممنونم.

 در ادامه مراسم تولد دهمین سال آزاد مردی کمک راهنما محترم ؛ مسافر  آقای قاسم را با شکوه فراوان در کنار هم جشن گرفتیم.

اعلام سفر ایشان:

(مدت تخریب : 10 سال) (آنتی ایکس مصرفی : تریاک ، شیره ، مشروبات الکلی  ) (مدت سفر:11ماه ) (نام راهنما : آقای صداقت )  (ورزش مورد علاقه: دو میدانی ) (رهایی : 10 سال و 7 ماه و 22 روز)

آرزوی تولد ایشان : آرزو می کنم که تولد دیگر خودم را در شعبه خودمان که انشالله خودمان خریداری کنیم ، جشن بگیریم.


خلاصه سخنان مسافر آقای قاسم :

خدا را شاکر و سپاس گذارم که این سعادت نصیب من شد که در خدمت شما باشم. قدر مسلم صحبت کردن در کنار اساتید٬ کار را برای من سخت و دشوار می‌کند و سرتاسر وجودم احساس وصف‌ناپذیری دارم. شاید لایق این‌همه تعاریف و تمجید نبوده باشم اما از همه شما سپاس گذارم. در طول این هفته فکر کردم که در مورد چه موضوعی صحبت کنم. دستور جلسه در مورد قدردانی است وسعی می‌کنم در این مورداشاره کنم. به قول مارگارت ٬ برای رسیدن به موفقیت باید مثل پر ٬ بچسبی تا به موفقیت برسی. پایان هر صبری ٬ ظفری می‌آید. تنها چیزی در طول این چند روز در ارتباط با این جمعیت کنگره٬ اساتید ٬ اعضا در ذهن من تداعی می‌شد سعی کردم در آرشیو این قطعه را ذخیره کنم و بیان کنم. عشق را به‌جز تجلی خود٬ آرمانی نباشد نه تملکی هست و نه سودای تصاحب عشق را تنها عشق کفایت می‌کند و بی‌نهایت راجع به خیلی از موضوعات می‌شود صحبت کرد منتها کنگره برای من سراسر عشق است ٬ از ابتدا تا انتها. از اعضا٬ خدمت گذاران ٬اساتید و در رأس جناب مهندس.

این‌که من چطور و چگونه قدردان باشم به هوشیاری و بیداری من ٬به آموخته‌ها و آموزه‌های من بستگی دارد چقدر من آموختم ٬ جهان‌بینی من چگونه شکل گرفت و نگاه و نگرش من چگونه است. من در حد بضاعت خودم سعی کردم ٬فرمان‌ها و قوانین را درست انجام بدهم. اگر کاستی بود در رفتار و‌ گفتارها قدر مسلم برداشت صحیحی نداشتم. از ابتدا ٬کنجکاو بودم که به رهایی برسم. برای من غیرممکن بود ٬رسیدن به رهایی. چون در اواخر اعتیاد فکر می‌کردم که همه‌ی ساکنین ٬فرقی نمی‌کرد٬کارگر٬ پزشک٬ و یا حتی فرد سیاست‌مدار ٬ همه و همه به یک نوع از مواد مخدر ٬مصرف‌کننده‌اند. چون ذهنیت و باور من این‌گونه شکل‌گرفته بود. خیلی کنجکاو بودم که بدانم در کنگره می‌شود به نقطه‌ی پایان رسید می‌شود که در کتاب هم اشاره شد که ٬ انسان٬ مقام انسانی را درجایی گم‌کرده باید آن را بیابد. جناب مهندس در اول کتاب هم اشاره کردن که ٬ همه ما باید محقق و یا کاوشگر باشیم.

رسیدم به رهایی٬ و شدم خدمت گذار و این مقاطع را یکی پس از دیگری دنبال کردم. درجایی به من گفته شد که درمان شما کامل نمی‌شود مگر این‌که صاحب لژیون شوی٬ و این کار انجام دادم و صاحب لژیون شدم؛ و گفتن ٬باید شاگردانی را باید به رهایی برسانی٬و شاگردانی را به رهایی رساندم؛ و گفتن درمان زمانی صورت می‌گیرد که ٬ بتوانی استاد در لژیون پرورش بدهی و این‌ها مسائلی بود که در باورهای من ساخته می‌شد و برای من جذابیت داشت و بارها در تنهایی خود فکر می‌کردم که چطور می‌شود من مسافرانی را رهایی بدم و کمک راهنماهایی ٬تحویل بدهم و متوجه شدم تا زمانی که لژیون تشکیل ندهم و تا زمانی که کمک راهنما تحویل کنگره ندهم این درمان و این مسائل بود که همان مسئله‌ی تغییر٬ تبدیل ٬ترخیص ٬ و درمان با انجام این کارها خودش را نشان می‌دهد. در همه‌ی این مسائل ٬موضوعاتی هم بود ٬ من راهنما فاعل بودم و چیزی که خودم انجام نمی‌دادم به کسی توصیه نمی‌کردم. رمز و بقای ماندگاری من در کنگره را به‌عنوان خدمت گذار بودن شاخص قراردادم این‌که ما بتوانیم خدمت گذار باشیم به هر نحوی و به هر شکلی. یکی زمان ندارد ٬دارایی دارد ٬ یکی فکر دارد و این خدمت‌گزار بودن نشانه‌ی قدردانی است.

لم یشکرو المخلوق و لم یشکرو الخالق ؛ من اگر قدردان ٬ خلق خدا نباشم و شکر گذاری از خلق خدا را بلد نباشم چگونه می‌توانم شاکر خالق خود باشم. امیدوارم به‌خوبی و درستی مفاهیم را یاد گرفته باشم و تلاش می‌کنم بزرگی می‌گوید «سردار» تلاش ثمره‌ی حرکت‌های تازه‌ای هست و تازه چیزی هست که دیروز آن را ندارد و در جای دیگر خداوند می‌فرماید انسان چیزی نیست مگر با تلاش و کوشش خود. اگر موفق بود ٬ چون خواستم در لژیون آخرم گفتم بحث تحصیلات نیست که چقدر سواد تحصیلاتی داریم یا خیر. مهم خواستن و حرکت کردن ٬ تو پای درراه منه و هیچ مگوی خود راه بگویید ٬که چون باید رفت.از همه‌ی دوستان سپاس گذارم در رأس به جناب مهندس ٬بنیان‌گذار کنگره ۶۰ و بقول خودشان ٬ در روز گاری که عصا را از کور می‌دزدیدن٬ من از خوش‌باوری محبت را جستجو می‌کردم در سی‌دی‌ها عنوان می‌شود و چه زیباست تجارت‌خانه‌ی محبت کنگره ۶۰. از سرکار خانم آنی که ایشان به دلایلی نتوانستن در شعبه سمنان تشریف بیاورند و به ایشان تبریک عرض می‌کنم ٬ معمار بزرگ جهان‌بینی استاد امین ٬ از ایشان چه حضوراً ٬و چه در سی‌دی‌ها و‌ جزوات بهره کند بودم از راهنمای پیشین خودم آقای هنر بخش تشکر و خدا قوت عرض می‌کنم و هر جا هستند انشاالله پایدار باشند و استاد بزرگم جناب صداقت سر تعظیم فرود می‌آورم؛ و همیشه از استاد و راهنما م قدردان بودم.

از پدر در قالب تن یافتم****************************از معلم جان روشن یافتم

در یک مقطعی برای انتخاب استاد مشورت کردم و بارها مهندس گفتن که من هم اساتیدی دارم. انسان بدون استاد نمی‌تواند و من هم تشخیص دادم باید استادی داشته باشم و این نیست که بگویم راهنما بودم و راهنمایانی از لژیون خارج کردم وهمِ چیز را می‌دانم و تشخیص دادم که اگر استادی نداشته باشم ممکن انسانی سرکش بشوم و منیت به سراغ من بیاید درنهایت به این نتیجه رسیدم که استادی باید داشته باشم و مهندس می‌گوید: اگر شاگرد آماده باشد صدای پای استاد را خواهد شنید و از آقای صداقت خواهش کردم استاد من باشند و اگر ایشان نبودن شاید من دوباره به بی‌راهه می‌رفتم و سپاس گذارم از ایشان و قدردان ایشان هستم و بهترین‌ها را آرزو می‌کنم؛ و از هم‌سفرم تشکر می‌کنم از پسر عزیزم آقا عرفان پسرم تشکر می‌کنم از دوست گران‌قدر آقا مصطفی به‌عنوان همسفر تشکر می‌کنم. از همه اعضا مسافران و همسفران ٬ ایجنت محترم ٬مرزبانان ٬و کمک راهنماهایمان تشکر می‌کنم و برای همه آرزوی بهترین‌ها رادارم. متشکرم

خلاصه سخنان همسفر فاطمه :

سلام دوستان فاطمه هستم همسفر. 

خدا رو شکر و سپاس که شاهد جشن تولد 10 سالگی خودمان هستم. نمی‌دانم که چه بگویم اما گفتنی‌ها زیاد است؛ اما اگر بخواهم کوتاه بگویم: اگر امروز من و مسافرم و فرزندم در کنار همدیگر نشسته‌ایم و لبخند بر روی لبانمان است همه و همه مدیون جناب آقای مهندس هستیم. این لطف خدای منان شامل حال من شد  و من این دعاهایی را که بر سر سجاده می‌کردم و اشک می‌ریختم باعث شد که راه کنگره را پیدا کنم؛ و در ادامه مسافرم را به کنگره معرفی کنم تا به درمان برسد؛ و این صورت گرفت به‌شرط تلاش‌های خودش و با خواستی که در وجودش بود و با حرکت‌هایی که هم در سفر اول و هم در سفر دوم کردند تحقق یافت. بازهم خدا را شکر و سپاس که هر چه شکرش را که به‌جا بیاوریم بازهم کم است. همه ما می‌دانیم که یک روزی در درون تاریکی‌ها بوده‌ایم. من و مسافرم هم در درون و اعماق تاریکی‌ها به سر می‌بردیم. ولی خدا خواست و همچنین خودمان هم خواستیم و حرکت کردیم و تلاش کردیم تا امروز شاهد این زیبایی زندگی باشیم. این بهشتی که خودمان رقم زدیم و خواستیم در مسیر کنگره و در صراط مستقیم قدم برداشتیم و حرمت‌ها و قانون‌ها را سعی کردیم هر دو نفرمان رعایت کنیم.

تلاش کردیم تا فرمان‌بردارهای خوبی باشیم و تمام این‌ها باعث شد که امروز اینجا باشیم و در این جایگاه قرار بگیریم؛ و خوب ما هم از یک نقطه‌ای تاریک آغاز کردیم و امروز روشنایی‌ها راداریم می‌بینیم و بهشت و تمام زیبایی‌ها را نظاره‌گر هستیم. لطف و رحمت خداوند شامل حال ما شده و من از خدای خودم در اینجا بازهم سپاس گذارم. جا داره یادی کنم از عزیزانی که یک‌زمانی برای شعبه سمنان زحمت‌ها کشیدند. تا شعبه‌ای در سمنان داشته باشیم. آقای هنر بخش و سرکار خانم همتی که این دو عزیز تلاش‌های زیادی را برای راه‌اندازی شعبه انجام دادند؛ و در ادامه بودند افرادی را که به این‌ها ملحق شدند. از تک‌تک عزیزان سپاس گذارم. از استاد گرامی آقای صداقت که زحمت کشیدند قدم روی دیدگان ما گذاشتند و تشریف آوردند بسیار سپاس گذارم. از استاد خودم سرکار خانم آنی کمال تشکر رادارم که من در کلاس عشق و درس ایشان چیزی جز محبت و عشق یاد نگرفتم؛ که این دو عزیز جناب آقای مهندس و سرکار خانم آنی هر دو مملو از عشق و محبت‌اند. من از آقای مصطفی که زحمت کشیدند از مشهد آمدند تشکر و قدردانی می‌کنم. از تک‌تک شما عزیزان از لطف و محبتتان که امروز شامل حال ما شد تشکر و قدردانی می‌کنم و از مرزبان‌های عزیز چه در قسمت مسافران و چه در قسمت همسفران و از ایجنت شعبه آقای ربیعی و از خواهر لژیونی عزیزم سرکار خانم مریم تشکر می‌کنم؛ و در آخر هم به مسافر عزیزم تبریک می‌گویم. دوستش دارم و امیدوارم که به آنچه می‌خواهد برسد و از فرزندم عرفان تشکر می‌کنم و دوستش دارم. عرفان شش‌ماهه بود که وارد کنگره شد و امروز برای خودش مردی شده است. امیدوارم که در مسیر کنگره و در صراط مستقیم ایشان هم‌قدم بردارد و ثابت‌قدم باشد. همه شما عزیزان را دوست دارم و شمارا به خدای مهربان می‌سپارم.

خلاصه سخنان همسفر مصطفی :

سلام دوستان مصطفی هستم همسفر

ممنون از آقا قاسم و استاد عزیز جناب صداقت و این روز قشنگ را به اعضای شعبه سمنان تبریک عرض می‌کنم و اینجا آمدم خوشحال شدم جای خوبی است و امیدوارم شعبه‌ی سمنان روزبه‌روز پیشرفت کند و روبه‌جلو حرکت کند و از قاسم عزیز تشکر می‌کنم که این راه به من نشان داد به‌عنوان یک هم‌سفر.آرزو می‌کنم یک لژیون همسفر در شعبه سمنان برقرار بشود و خیلی مهم این امر؛ و آموزش هم‌سفران آقایان هم شروع بشود و از آقای مهندس دژاکام و کنگره ۶۰ تشکر می‌کنم که چراغ‌هایی را به روی من باز کردن که شاید سال‌های سال طول می‌کشید که برای من روشن می‌شد و همه‌ی ما که در کنار هم هستیم همین عشق و محبت هست ما را مجذوب می‌کند و چاشنی آن مطمئناً سپاس گذاری و قدردانی هست.

از خانم حافظی و همه‌ی دوستان سپاس گذارم و تشکر و تبریک فراوان دارم.

خلاصه سخنان همسفر عرفان :

سلام دوستان عرفان هستم همسفر.

من هم به‌نوبه خود از آقای مهندس و خانم آنی تشکر می‌کنم و همین‌طور از آقای صداقت تشکر می‌کنم و به پدر و مادر عزیزم تبریک می‌گوییم .متشکرم


لوح تقدیر کمک راهنمایان که رهجوی آقای قاسم بودند.

اجرای موسیقی توسط آقای میثم

 ادامه این مراسم و جشن با شکوه و بسیار زیبا به روایت تصویر؛

منبع : وبلاگ گروه مسافران نمایندگی سمنان


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی عمومی مسافران و همسفران،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات